PALOMA LUGILDE

Noia, 1974 (A Coruña)
Vive e traballa en Lugo

pombausua@hotmail.com
(+34) 649 948 266


EXPERIENCIA COMO DIRECTORA

2008 –ACT.
Palimoco Teatro S.L. e Producións Paloma Lugilde, coas montaxes:
Rato de Biblioteca. Dentro do Proxecto Antropolóxico de Palimoco Teatro Mil Pasos. (Estrea xullo de 2008)
Construcións Clementina dígame? (Estrea 8 de marzo de 2009)
Soños no nadal (Estrea decembro de 2010)
Queres que cho conte? (Estrea 2010, en xira)
Poeta en Nova York
1998–ACT.
Palimoco Teatro, coas montaxes:
Lorca, Rosalía e outras historias, 1998
Ensaio xeral, 1999
Antígona, 2000
Sopapasaloben, 2001
Os Miserables, 2002
Palimocadas, 2003
As fillas de Eva, 2004
O percebe e o pingüín (performance), 2005
Desfile para a colección YOBORDO da firma Rei Zentolo, Centro de Artesanía e Deseño, 2006
Intervención na rúa para a campaña publicitaria de TATATA “Mergúllate na ciencia” (Noite dos investigadores da Xunta de Galicia), 2006
Soño dunha noite artesán para o Centro de artesanía e Deseño, Artesanfroilán, 2006
Misión Pingüín, Vai de Camiño, 2007
Caracola Perdida no Caurel, Proyecto Letra Viva, Concellaría de Cultura e Turismo do Concello de Lugo e Palimoco Teatro, 2007
O Soño dos ruíns, Proxecto Letra Viva, Concellaría de Cultura e Turismo do Concello de Lugo, Dirección de Creación e Difusión Cultural da Xunta de Galicia, Vicepresidencia Primeira da Deputación Provincial de Lugo e Palimoco Teatro, 2008
Iluminado pola morte, Proxecto Letra Viva, 2011
A beleza feriume para sempre, Proxecto Lingua Viva, 2014
Mulleres Terra, Proxecto Lingua Viva, 2015
Seremos o que o pobo queira ser, Proxecto Lingua Viva, 2016
Proxecto Galiza. Proxecto Letra Viva, 2017
Ninguén lle puido borrar o seu sorriso, Proxecto Letra Viva, 2018
2006–2007 e 2011–ACT.
Compañía de Teatro da USC–Lugo, coas montaxes:
Casa de ilusións, 2019
WK, 2018
Paz perpetua, 2017
O Público de Federico García Lorca, 2016
Lear. De nada sae nada, 2015
Miosostis. Non me esquezas, 2014
Animaliños de Roberto Vidal Bolaño, 2013
Na túa cara. In Yer face, 2012
O Público de Federico García Lorca, 2007
2011–ACT.
Palimoquiños, coas montaxes:
Estudo sobre Lorca, 2019
Os Miserables, 2019
Así que pasen cinco anos, 2018
Borralliña, 2017
Km 526, 2016
Antígona Vive, 2015
Real ou non, 2014
Isadora e o mar, 2013
Os miserables, 2011

2003–2006
Taller de arte dramática da USC no campus de Lugo, coas montaxes:
Joan, 2004
Estudio teatral Lorca, 2004
Nai?, 2005
KM 526, 2006
2016
Sarabela Teatro. Directora Adxunta de Normas para saber vivir na sociedade actual.

2015
Producións Xabi Iglesias. Directora de Moendo Muiñeiras, espectáculo de música, teatro e danza. 


EXPERIENCIA COMO DRAMATURGA

2019
Casa de ilusións (baseado en O balcón de Jean Genet)

2018
WK (baseado en Woyzeck de Georg Büchner)
2017
Proxecto Galiza

2016
Seremos o que o pobo queira ser
2015
Lear. De nada nada sae, adaptación da obra Rey Lear de Shakespeare
Mulleres Terra
Moendo Muiñeiras
2014
Miosotis. Non me esquezas, a partir do texto Comedía sin título de Lorca
Real ou non?, a partir do libro Los juegos del hambre
2013
Animaliños de Roberto Vidal Bolaño
2012
Na túa cara. In yer face
2011
Iluminado pola morte
2010
Queres que cho conte?
2009
Construcións Clementina digame?
2008
O soño dos ruíns
Rato da biblioteca
Across the universe
Vive
Henriqueta onde estás?
, baseada no libro Henriqueta na galería de Lois Dieguez
2007
Babia, Estudio Teatral
Caracola perdida no Caurel
2006
KM 526, basada no texto As Costureiras de Claudio Rodríguez Fer
Valencia (Lugo), publicado no libro Acotaciones en la caja negra
Gheto
, Estudio Teatral
2005
Nai?, baseada na obra La madre de Máximo Gorki
Berros, Estudio Teatral, publicada no libro Esperta Zoe
2004
Joan, baseada no libro Un canto truncado de Joan Jara e o texto Gran Tirano de Claudio Rodríguez Fer
Estudio teatral Lorca, a vida de Lorca a través das súas obra


PREMIOS E RECOÑECEMENTOS

Premio do público no Certame de Teatro de Lourenzá por Borralliña de Palimoquiños, 2018
1º premio Galicia Crea por Asi que pasen cinco anos de Lorca por Palimoquiños, 2018
Premio millor dirección e espectáculo por WK no Festival Nacional de Teatro Universitario de Toledo, 2018
Premio do xurado por WK na XXIII MITEU, 2018
Premio á millor dirección por O Público da Compañía de Teatro da USC-Lugo no Festival Nacional de Teatro Universitario, 2017
Mención especial pola obra Paz Perpetua na XXII MITEU, 2017
Mención especial nos Premios Buero Vallejo Nacionais por Km 526 polo seu compromiso coa historia, 2017
Primeiro premio autonómico Buero Vallejo e premio á mellor dirección para KM 526, 2017
Mención especial pola obra O Público na XXI MITEU, 2016
Primeiro premio autonómico Buero Vallejo e Premio á mejor síntese de imaxe por Real ou Non, 2015
Mención especial por la obra Lear. De nada sae nada, MITEU, 2015
Premio á dirección, espectáculo, espacio escénico e iluminación por Animaliños, Muestra de Teatro Gallego Universitario, 2013
Premio Carlos Couceiro e Begoña Muños do Xurado e do Público por Animaliños, MITEU, Ourense, 2013
Premio Carlos Couceiro e Begoña Muños do Xurado pola obra Na túa cara In yer face, MITEU, 2012
Medalla de Bronce á labor penitenciaria polo seu traballo a través do teatro cos integrantes de la UTE Módulo 6
Premio á labor Cultural en Lugo polo colectivo María Castaña, 2010
Amiga da Revista Oral O Pazo das Musas, 2010
Premio Antas ao traballo teatral, 2008
Mención Especial á dirección e iluminación por Os Miserables, Premios Teatro Joven Buero Vallejo (fase autonómica), 2008
2º Premio Buero Vallejo de Teatro Joven e mención especial á dirección e iluminación por Gheto de Upiaska Teatro, 2007
Mención especial á obra O Público, XII MITEU, Ourense, 2007
Mención especial a la obra Km 526, XI MITEU, Ourense, 2006
Premio nas categorías de mellor espectáculo, mellor dramaturxia por Nai?, V Festival Sala Palmireno de Valencia, 2005
Premio nas categorías de mellor espectáculo, mellor dramaturxia e dirección por Joan, IV Festival Sala Palmireno de Valencia, 2005
Mención especial a Nai?, X MITEU, 2005
Finalista no Programa Na Vangarda da Xunta de Galicia por As Fillas de Eva, 2004
3º premio no Programa Na Vangarda da Xunta de Galicia por Joan, 2004
Mención especial á lírica, o traballo de corpo e emoción por Joan, IX MITEU, Ourense, 2004
4º premio Categoría C por Lorca: Estudio teatral de Espantavellas teatro, Certamen de Xuventude de teatro da Xunta de Galicia, 2003
Premio á  mellor actriz polo papel de Ariel en A Tempestade (2º Premio de la Mostra), do grupo de teatro Achádego en colaboración con Palimoco, III Mostra de teatro afeccionado de Bergantiños, 2002
6º premio Categoría C por Tolkien de Novo Títere, Certame Xuventude de teatro da Xunta de Galicia,2002
2º premio Categoría B por Sueño de una noche de verano de Novo Títere, Certame Xuventude de teatro da Xunta de Galicia, 2001
4º premio Categoría A por Sopapasaloben de Palimoco Teatro, Certame Xuventude de teatro da xunta de Galicia
1º Premio Categoría A por Antígona de Palimoco Teatro, Certame Xuventude de teatro da Xunta de Galicia


FORMACIÓN

Grado Profesional de Danza Contempóranea, Conservatorio Profesional de Lugo (2017)

2018
Dramaturxia do actor: El lindo Don Diego, con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
Taller A perla no lodo, con Marta Pazos, Espazo 10

2017
Dramaturxia do actor a través de Harold Pinter e Anton Chejov con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz

2016
Dramaturxia do actor a través de La Vida es sueño, con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz

2015
Dramaturxia do actor a través de La Vida es sueño, con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
A Voz Perineal, con Blandine Calais, Guy Cornout, Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz 
2014
Curso A través de Lope de Vega con Carlos Alfaro, Fundación Fuentes de la Voz
Curso de Comedia del arte e máscara con Fabio Manglioni, Fundación Fuentes de la Voz
Curso Voz e Palabra con Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
2013
Curso voz, palabra e verso con Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
36 edición Festival Teatro de Almagro: Qué hacer con los clásicos aparte de mutilarlos, por Jose Sanchis Sinisterra
Curso de Danza Butoh
2012
Curso con Jean Ferslev del Odin Teatre, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
2011
Curso de Dirección Teatral con Fernando Dacosta, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
Curso de Dramaturxia con Anxeles Cuña Bóveda, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
Curso de Interpretación ante á cámara con Jorge Coira, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
2010
XVIII XORNADAS PEDAGÓXICAS del Museo Provincial de Lugo: Museos, espacios para ensinar e aprender
Curso Voz, palabra y verso por Vicente Fuentes y Elisa Marinas, VI TEATEATRE
2009
Curso Entrando en la acción: el trabajo sobre la acción en la técnica de Michael Chejov, con Carlos Aladro, V TEATEATRE
Curso El vicio de Mirar, con Ana Valles, V TEATEATRE
2008
Curso El cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, IV TEATEATRE
2007
Curso intensivo con Isabel Úbeda en el Odin Teatret, Hostelbro, Dinamarca
Curso El cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, III TEATEATRE
Curso Estudio del Personaje II con Isabel Úbeda, III TEATEATRE
Curso Construcción y manipulación de zancos con Avelino González, III TEATEATRE
Curso de dramaturgia Peza de corazón con Ánxeles Cuña, III TEATEATRE
Curso Corpus: La improvisación con Suso Díaz, III TEATEATRE
Curso Situación dramática y estilos interpretativos con Quico Cadaval, USC
2006
Curso Construcción y manipulación de marionetas, con Isabel Rei y Kukas, USC
Curso El Cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, II TEATEATRE
Curso Estudio del personaje con Isabel Úbeda), II TEATEATRE
Curso Manipulación Zancos con Avelino González, II TEATEATRE
Corpus I con Suso Díaz, II TEATEATRE
Curso Escrita Teatral con Ánxeles Cuña, II TEATEATRE
2005
Curso Estudio del personaje, con Isabel Úbeda, organizado por la Fegatea y Palimoco Teatro
Curso Stanivslasky II con Elena Seijo y Fina Calleja, I TEATEATRE
Curso El Cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, I TEATEATRE
Curso Estudio de un personaje con Isabel Úbeda, I TEATEATRE
Curso Zancos con Avelino González, I TEATEATRE
Congreso de teatro “Da exhibición á creación”, organizado por Sarabela Teatro
Curso de Iluminación Teatral con Salvador del Río, organizado por la Fegatea
Curso El cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, el Aula de Teatro Universitaria de Ourense y Sarabela Teatro
Curso de Iniciación a la interpretación teatral en espacios patrimoniales, programa formativo para el sector turístico
2004
Curso de Creación del personaje en el Odin Teatre con Isabel Úbeda, Hostelbro, Dinamarca
2003
La orientación y la tutoría en el centro educativo, organizado por FUNDEL
Curso de extensión Universitaria de Teatro Nivel 2 Cordelia
2002
Seminario basado en el trabajo de las acciones físicas con Isabel Úbeda, organizado por la Asociación de actores, directores y técnicos de escena de Galicia
Taller Títeres con cabeza, organizado por el Instituto de Educación Ambiental A Ponticela
Curso de Teatro: Cuerpo, Voz, dirección y puesta en escena con Elena Seijo, Fina Calleja y Fernando Dacosta, organizado por el Colexio Fingoi
2001
Acciones Físicas en la interpretación con Norman Taylor, VI Curso Internacional do Comediante
Clown por Antón Valén Deposit Art, VI Curso Internacional do Comediante
Seminario basado en el trabajo de las acciones físicas con Isabel Úbeda, organizado por la Asociación de actores, directores y técnicos de escena de Galicia
Curso de Dirección de cine con Luis Avilés, organizado por el Colexio Fingoi
Curso Teatro esgrima con Juan Udaondo, organizado por el Colexio Fingoi
Curso O corpo da Voz con Fina Calleja, organizado por el Colexio Fingoi
2000
Commedia dell’art, con María Torres y Gonçalo Guerreiro, organizado por la Universidade de A Coruña