PALOMA LUGILDE

Noia, 1974 (A Coruña)
Vive e traballa en Lugo

pombausua@hotmail.com
(+34) 649 948 266



EXPERIENCIA

2014–ACT.
Directora e profesora da Escola Palimoco Teatro Danza
Taller de Arte Dramática 1–2 da USC-Lugo
Grupo de Teatro Down Lugo

2014–2016
Profesora de Dramatización na Escola Tempo Libre Bugallo

1998–2008
Taller de Arte Dramática 1-2 de la USC-Lugo
Grupo de Teatro Down
Profesora de Dramatización en la Escola Tempo Libre Bugallo
2012–2014
Taller de Teatro en Zampalladas, Pastoriza
2011–2013
Voluntaria no Módulo 6 Terapéutico do Cárcere de Teixeiro, creando un grupo de Teatro
2000–2011
Directora e profesora de teatro e danza como asignatura dentro do currículo educativo na Escola Arte e Lecer Fingoi, Colexio Fingoi
2004–2011
Directora Teatral do Campamento de Teatro Xunta de Galicia
2010
Teatro dentro do currículo educativo: proceso creativo (teoría e práctica), XVIII XORNADAS PEDAGÓXICAS DO MUSEO PROVINCIAL, Consellería de Educación e Ordenación Universitaria
Curso XI Xornadas de expresión oral “Tíralle da lingua”, Consellería de Educación e Ordenación Universitaria, AS-PG Museo Pobo Galego
Entrenamento actoral, Grupo Maricastaña, Universidad de Vigo
2009
Curso O corpo e a voz, para alumnos da Escola Universitaria de Formación de Profesorado
Curso O corpo e a Voz, para monitores de Tempo Libre, Xunta de Galicia
2006
Taller Teatro na Escola, USC
2005
Taller de coreografía musical, Campamento de teatro da Biblioteca Municipal Antas de Ulla
Tutora de Prácticas Escolares na Escola Universitaria de Formación de Profesorado, Lugo
2004
Monitora especialista de teatro no programa En clave de teatro, organizada pola Dirección Xeral de Xuventude
2003–2007
Taller de Arte Dramática da USC, Lugo
2003
Monitora especialista de teatro na actividade “Campamento de teatro”, Residencia Xuvenil Benigno Quiroga de Portomarín, organizada pola Dirección Xeral de Xuventude
Tutora de Prácticas Escolares na Escola Universitaria de Formación de Profesorado, Lugo
2000
Monitora especialista de teatro na campaña de verán 2000 da Xunta de Galicia
Monitora de teatro na Granxa de Barreiros
1999–2000
Profesora de Dramatización e Lexislación, Escola de Tempo Libre BUGALLO


Iniciou e formou  parte do grupo de traballo Proxecto Buxiganda da Vicepresidencia da Deputación Provincial de Lugo

Impulsora do TEATEATRE, da Mostra Teatro Cidade de Lugo e do Campamento de Teatro da Xunta de Galicia


FORMACIÓN

Grado Profesional de Danza Contempóranea, Conservatorio Profesional de Lugo (2017)

2018
Dramaturxia do actor: El lindo Don Diego, con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
Taller A perla no lodo, con Marta Pazos, Espazo 10

2017
Dramaturxia do actor a través de Harold Pinter e Anton Chejov con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz

2016
Dramaturxia do actor a través de La Vida es sueño, con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz

2015
Dramaturxia do actor a través de La Vida es sueño, con Carles Alfaro e Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
A Voz Perineal, con Blandine Calais, Guy Cornout, Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
2014
Curso A través de Lope de Vega con Carlos Alfaro, Fundación Fuentes de la Voz
Curso de Comedia del arte e máscara con Fabio Manglioni, Fundación Fuentes de la Voz
Curso Voz e Palabra con Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
2013
Curso voz, palabra e verso con Vicente Fuentes, Fundación Fuentes de la Voz
36 edición Festival Teatro de Almagro: Qué hacer con los clásicos aparte de mutilarlos, por Jose Sanchis Sinisterra
Curso de Danza Butoh
2012
Curso con Jean Ferslev del Odin Teatre, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
2011
Curso de Dirección Teatral con Fernando Dacosta, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
Curso de Dramaturxia con Anxeles Cuña Bóveda, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
Curso de Interpretación ante á cámara con Jorge Coira, Buxiganga (Área de Cultura Deputación de Lugo)
2010
XVIII XORNADAS PEDAGÓXICAS del Museo Provincial de Lugo: Museos, espacios para ensinar e aprender
Curso Voz, palabra y verso por Vicente Fuentes y Elisa Marinas, VI TEATEATRE
2009
Curso Entrando en la acción: el trabajo sobre la acción en la técnica de Michael Chejov, con Carlos Aladro, V TEATEATRE
Curso El vicio de Mirar, con Ana Valles, V TEATEATRE
2008
Curso El cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, IV TEATEATRE
2007
Curso intensivo con Isabel Úbeda en el Odin Teatret, Hostelbro, Dinamarca
Curso El cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, III TEATEATRE
Curso Estudio del Personaje II con Isabel Úbeda, III TEATEATRE
Curso Construcción y manipulación de zancos con Avelino González, III TEATEATRE
Curso de dramaturgia Peza de corazón con Ánxeles Cuña, III TEATEATRE
Curso Corpus: La improvisación con Suso Díaz, III TEATEATRE
Curso Situación dramática y estilos interpretativos con Quico Cadaval, USC
2006
Curso Construcción y manipulación de marionetas, con Isabel Rei y Kukas, USC
Curso El Cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, II TEATEATRE
Curso Estudio del personaje con Isabel Úbeda), II TEATEATRE
Curso Manipulación Zancos con Avelino González, II TEATEATRE
Corpus I con Suso Díaz, II TEATEATRE
Curso Escrita Teatral con Ánxeles Cuña, II TEATEATRE
2005
Curso Estudio del personaje, con Isabel Úbeda, organizado por la Fegatea y Palimoco Teatro
Curso Stanivslasky II con Elena Seijo y Fina Calleja, I TEATEATRE
Curso El Cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, I TEATEATRE
Curso Estudio de un personaje con Isabel Úbeda, I TEATEATRE
Curso Zancos con Avelino González, I TEATEATRE
Congreso de teatro “Da exhibición á creación”, organizado por Sarabela Teatro
Curso de Iluminación Teatral con Salvador del Río, organizado por la Fegatea
Curso El cuerpo de la Voz con Vicente Fuentes, el Aula de Teatro Universitaria de Ourense y Sarabela Teatro
Curso de Iniciación a la interpretación teatral en espacios patrimoniales, programa formativo para el sector turístico
2004
Curso de Creación del personaje en el Odin Teatre con Isabel Úbeda, Hostelbro, Dinamarca
2003
La orientación y la tutoría en el centro educativo, organizado por FUNDEL
Curso de extensión Universitaria de Teatro Nivel 2 Cordelia
2002
Seminario basado en el trabajo de las acciones físicas con Isabel Úbeda, organizado por la Asociación de actores, directores y técnicos de escena de Galicia
Taller Títeres con cabeza, organizado por el Instituto de Educación Ambiental A Ponticela
Curso de Teatro: Cuerpo, Voz, dirección y puesta en escena con Elena Seijo, Fina Calleja y Fernando Dacosta, organizado por el Colexio Fingoi
2001
Acciones Físicas en la interpretación con Norman Taylor, VI Curso Internacional do Comediante
Clown por Antón Valén Deposit Art, VI Curso Internacional do Comediante
Seminario basado en el trabajo de las acciones físicas con Isabel Úbeda, organizado por la Asociación de actores, directores y técnicos de escena de Galicia
Curso de Dirección de cine con Luis Avilés, organizado por el Colexio Fingoi
Curso Teatro esgrima con Juan Udaondo, organizado por el Colexio Fingoi
Curso O corpo da Voz con Fina Calleja, organizado por el Colexio Fingoi
2000
Commedia dell’art, con María Torres y Gonçalo Guerreiro, organizado por la Universidade de A Coruña


PREMIOS E RECOÑECEMENTOS

Premio do público no Certame de Teatro de Lourenzá por Borralliña de Palimoquiños, 2018
1º premio Galicia Crea por Asi que pasen cinco anos de Lorca por Palimoquiños, 2018
Premio millor dirección e espectáculo por WK no Festival Nacional de Teatro Universitario de Toledo, 2018
Premio do xurado por WK na XXIII MITEU, 2018
Premio á millor dirección por O Público da Compañía de Teatro da USC-Lugo no Festival Nacional de Teatro Universitario, 2017
Mención especial pola obra Paz Perpetua na XXII MITEU, 2017
Mención especial nos Premios Buero Vallejo Nacionais por Km 526 polo seu compromiso coa historia, 2017
Primeiro premio autonómico Buero Vallejo e premio á mellor dirección para KM 526, 2017
Mención especial pola obra O Público na XXI MITEU, 2016
Primeiro premio autonómico Buero Vallejo e Premio á mejor síntese de imaxe por Real ou Non, 2015
Mención especial por la obra Lear. De nada sae nada, MITEU, 2015
Premio á dirección, espectáculo, espacio escénico e iluminación por Animaliños, Muestra de Teatro Gallego Universitario, 2013
Premio Carlos Couceiro e Begoña Muños do Xurado e do Público por Animaliños, MITEU, Ourense, 2013
Premio Carlos Couceiro e Begoña Muños do Xurado pola obra Na túa cara In yer face, MITEU, 2012
Medalla de Bronce á labor penitenciaria polo seu traballo a través do teatro cos integrantes de la UTE Módulo 6
Premio á labor Cultural en Lugo polo colectivo María Castaña, 2010
Amiga da Revista Oral O Pazo das Musas, 2010
Premio Antas ao traballo teatral, 2008
Mención Especial á dirección e iluminación por Os Miserables, Premios Teatro Joven Buero Vallejo (fase autonómica), 2008
2º Premio Buero Vallejo de Teatro Joven e mención especial á dirección e iluminación por Gheto de Upiaska Teatro, 2007
Mención especial á obra O Público, XII MITEU, Ourense, 2007
Mención especial a la obra Km 526, XI MITEU, Ourense, 2006
Premio nas categorías de mellor espectáculo, mellor dramaturxia por Nai?, V Festival Sala Palminero de Valencia, 2005
Premio nas categorías de mellor espectáculo, mellor dramaturxia e dirección por Joan, IV Festival Sala Palminero de Valencia, 2005
Mención especial a Nai?, X MITEU, 2005
Finalista no Programa Na Vangarda da Xunta de Galicia por As Fillas de Eva, 2004
3º premio no Programa Na Vangarda da Xunta de Galicia por Joan, 2004
Mención especial á lírica, o traballo de corpo e emoción por Joan, IX MITEU, Ourense, 2004
4º premio Categoría C por Lorca: Estudio teatral de Espantavellas teatro, Certamen de Xuventude de teatro da Xunta de Galicia, 2003
Premio á  mellor actriz polo papel de Ariel en A Tempestade (2º Premio de la Mostra), do grupo de teatro Achádego en colaboración con Palimoco, III Mostra de teatro afeccionado de Bergantiños, 2002
6º premio Categoría C por Tolkien de Novo Títere, Certame Xuventude de teatro da Xunta de Galicia,2002
2º premio Categoría B por Sueño de una noche de verano de Novo Títere, Certame Xuventude de teatro da Xunta de Galicia, 2001
4º premio Categoría A por Sopapasaloben de Palimoco Teatro, Certame Xuventude de teatro da xunta de Galicia
1º Premio Categoría A por Antígona de Palimoco Teatro, Certame Xuventude de teatro da Xunta de Galicia